Svrab (scabies)
Svrab je infekční kožní parazitární onemocnění. Způsobuje jej roztoč zvaný zákožka svrabová. Tento parazit žije v kůži člověka, kde si pod jejím povrchem vyhrabává chodbičky, do kterých pak snáší vajíčka. Tato místa intenzivně svědí. Délka života jedné zákožky je až 5 týdnů a za tu dobu stačí naklást 40-50 vajíček. Mimo lidské tělo zákožky vydrží ve vlhkém prostředí asi dva dny.
Nakazit svrabem se může kdokoliv – bez ohledu na věk, rasu, společenské postavení. Postihuje všechny vrstvy obyvatelstva. Dokonce i hygienou a čistotou posedlí lidé se mohou nakazit svrabem. Šíří se hlavně v kolektivech, v rodinách, na kolejích, na ubytovnách, v domovech důchodců, nemocnicích, sociálních ústavech. Nevyhýbá se dospělým ani dětem.
Inkubační doba je 2-6 týdnů od kontaktu s nemocným člověkem.
Jak se svrab přenáší?
Velmi snadně se šíří mezi rodinnými příslušníky a přáteli. Zdrojem nákazy je nemocný člověk, ne zvíře. Svrab se šíří tělesným kontaktem, objímáním se, držením za ruce, při sexu, společném spaní, při manipulaci s nemocnými nebo používáním jejich osobních oděvů, ručníků, ložního prádla.
Klinické projevy
Svrab tvoří velmi svědivé vyrážky. Svědění se zhoršuje před spaním, nebo v teple. Nejčastěji se první vyrážky vyskytnou mezi prsty, na zápěstích, kolem pasu nebo na intimních místech.
Svrab se často zaměňuje s ekzémem, proto je mnohdy neléčený včas nebo léčený nesprávně.
Díky intenzivnímu svědění se postižený škrábe, vznikají strupy a do rozškrábaných ran může být druhotně zanesená infekce.
Pokud máte podezření na svrab a nejste si jisti, vyhledejte lékaře.
Postup léčby
- Informujte všechny osoby, se kterými jste byli v blízkém kontaktu, aby taky navštívili lékaře. Všechny osoby, které jsou v blízkém kontaktu se musí léčit současně ve stejnou dobu.
- Použijte rukavice při kontaktu s kontaminovanými věcmi. Vyperte ( min.50 st C) nebo vyvařte a vyžehlete oděvy, prádlo, ručníky, ložní prádlo všech členů rodiny. Nezapomeňte na boty, pantofle, deky, přehozy atpod. Nejvhodnější je vyvaření nebo chemické čištění. Věci, které nelze vyprat a vyžehlit, dejte do igelitového pytle a a nechte pevně uzavřeno po dobu 1 týdne. Ideální je je pošplíchat insekticidem. Taky se mohou dát na 1-2 dny zamrazit. Postele, koberce, čalouněný nábytek, autosedačky, plyšové hračky důkladně vyčistěte a vystříkejte insekticidem a nechtě vyschnout.
- Před léčbou, nejlépe večer, se osprchujte, utřete se do sucha a zkraťte si nehty.
- Natřete lékem všechny členy rodiny. Ošetřete celé tělo od brady až po chodidla, včetně podpaží, meziprstí, dlaní, chodidel a intimních partií. V místech, která neošetříte, může parazit přežívat.
- Po léčbě se zase osprchujte, osušte a oblečte si čisté, vyprané a vyžehlené prádlo a převlečte ložní prádlo.
- Věci, které jste měli během léčby na sobě, musíte po léčbě taky vyprat a vyžehlit.
- Po léčbě může přetrvávat svědění kůže 2-4 týdny a můžete pociťovat suchost kůže. Kůži je vhodné promazávat běžnými krémy, mléky apod., případně mastí s kortikoidy a celková antihistaminika ( = léky proti svědění).
Jak se chránit proti nákaze svrabem?
- Dodržovat zásady osobní hygieny.
- Vyvarovat se tělesnému kontaktu s neznámými osobami.
- Vyhnout se přespávání v cizím ložním prádle.
- Vybírat si ověřená ubytovací zařízení.