Atopický ekzém

je chronické zánětlivé onemocnění, které je výrazně ovlivněno životosprávou, alergeny a péčí o pokožku. Velmi výrazně ovlivňuje kvalitu života pacientů.

Střídají se klidové fáze se zánětlivými fázemi, jejichž projevy je svědění a suchost kůže. Nejčastěji bývají recidivy (návratnosti) ekzému v souvislosti se změnami počasí (jaro, podzim), při nebo po nemocech, hormonálních změnách a po stressech. Nejde o infekční onemocnění.

Vzhledem k tomu, že jde o vrozenou dispozici k zánětlivé reakci kůže a že často jde o dědičné onemocnění, neexistují léky, které by trvale dokázaly odstranit vrozený sklon k nemoci. Při pečlivém dodržování preventivních a léčebných opatření je však možné dostat průběh ekzému pod kontrolu. Vyžaduje to velkou trpělivost rodičů, vypozorování a vyřazování možných zhoršujících faktorů a dodržování správné životosprávy.

Atopický ekzém se u většiny dětí zhojí do doby dospělosti. Ale u části z nich přechází i do dospělosti

Doporučení:

  1. Odstranit alergeny – prach, koberce, závěsy, domácí zvířata, cigaretový kouř, vytírat doma na vlhko.
  2. Správná životospráva - omezit sladké (med, čokoládu a kakao) kořeněná a ostrá jídla ( pepř, chilli, pálivá paprika, hořčice, kečupy), aromatické a kyselé ovoce nebo zeleninu (citrusové plody, kiwi, ananas, rybíz, jahody, kysané zelí, okurky, rajčata …). Nevhodné jsou ořechy, ryby a mořské produkty.
  3. Snažte se kojit nejméně do půl roku dítěte a té době by se měla kojící matka také snažit vyřazovat ze svého jídelníčku výše uvedené potraviny. Pokud matka kojit nemůže nebo kojila příliš krátce, převádíme atopického kojence na tzv. hypoalergenní (HA) přípravky kojenecké výživy, které mají snížený obsah alergenů.
  4. Pokud se u dítěte prokáže alergie na bílkovinu kravského mléka, podávají se přípravky kojenecké výživy, jejichž základem je bílkovinný hydrolyzát s vysokým stupněm štěpení. Výživu potom individuálně řídí pediatr, alergolog nebo gastroenterolog.
  5. Nosit bavlněné, volné a prodyšné oblečení. Vyhněte se syntetickým vláknům a vlně.
  6. Umývejte se spíše vlažnější vodou, raději se sprchujte (příliš teplá voda a dlouhá koupel vysušuje). Používejte speciální sprchové gely nebo oleje bez obsahu mýdla, barviv, parfémů a parabenů.
  7. Základem léčby je pravidelné, každodenní promazávání kůže celého těla přípravky speciálně určenými pro atopickou pokožku (neobsahují parfémy, parabeny, barviva a dobře se vstřebávají). Nepoužívejte příliš mastné výrobky - kůže pak nemůže dýchat.
  8. Při akutním vzplanutí léčbu doporučuje lékař – jde o topické imunomodulátory nebo kortikosteroidní masti, které se používají jen při vzplanutí ekzému, tedy po nezbytně nutnou dobu. U dospělých pacientů se dávají imunosupresiva.
  9. Nově již existuje i biologická léčba pro atopiky. Nejde o léčbu přírodní, jak se mnozí pacienti mylně domnívají, ale jde o speciální léčbu pro nejtěžší formy atopických pacientů, kde selhává běžná léčba. Aplikuje se v tzv. centrech pro biologickou léčbu. Pacientům jsou podávány látky, které zasahují do imunitních a zánětlivých dějů v těle a tím ovlivňují vznik a vývoj nemoci.