Pityriasis versicolor


Jde o časté onemocnění kůže plísňového původu ( vyvolavatel je kožní kvasinka Malassezia furfur). Kvasinka žije běžně na povrchu zdravé kůže a živí se kožním mazem. U osob, které se více potí nebo pracují v horkých provozech, se mohou kvasinky přemnožit a vyvolat barevné skvrny na kůži (světle hnědé, světle hnědorůžové až bílé). Skvrny jsou různé velikosti a po poškrábání se lehce šupí a většinou nesvědí.


Nakažlivost onemocnění je obecně malá, takže není nutné zavádět protiepidemická opatření. Pokud se přenáší, tak se přenáší přímým kontaktem s kůží nemocného nebo jeho prádlem. Stačí si nepůjčovat oblečení a používat svoje ručníky.

Léčba

Zevní – protiplísňové roztoky, šampóny, krémy v kombinaci s protiplísňovými sprchovými přípravky (tekuté mýdlo, šampón nebo gel).

Celková ( tablety, tzv. antimykotika ) – se využívají ve výjimečných případech.

Praktické rady

Léčebný přípravek je nutné nanést nejen na všechna postižená místa, ale i do širšího okolí. V rozsáhlých případech se doporučuje celotělové ošetření kůže antimykotickým přípravkem v kombinaci s antimykotickým mycím přípravkem. Je vhodné takto ošetřit nejen kůži, ale i kštici, kde běžně žije nejvíce kvasinek.

I po důkladné léčbě se však u části pacientů onemocnění vrací. To může být způsobeno jednak nákazou z vlastního oblečení a faktem, že kvasinka Malassezia je součástí běžného mikrobiálního osídlení kůže a nelze ji trvale vyhubit ani drastickými prostředky.

Doporučení

Nosit volné a prodyšné oblečení z bavlny. Vyhýbat se funkčnímu prádlu, oblečení ze silonu a umělých vláken. Prát nejméně na 50 st. C, případně přežehlit. Omezovat fyzickou aktivitu v horkém a vlhkém prostředí. U častých recidiv lze případně před začátkem teplé sezóny podstoupit preventivní léčbu antimykotickým tělovým šampónem nebo gelem.

Hojení

Zahojení béžové formy je jednoznačné - na kůži po léčbě nic nezůstává.

Složitější je forma bílá, poněvadž i po pečlivé léčbě bělavé skvrnky zůstávají. Je to způsobeno faktem, že kvasinka tlumí tvorbu kožního pigmentu a při opalování působí jako určitý filtr. Takže o zhojení se lze spolehlivě přesvědčit až v slunečné sezóně, kdy zhojená místa pigmentují a nezhojená zůstávají bílá a ty je potřeba dále léčit, protože kvasinky jsou ještě aktivní. Za zhojený stav se považuje stav, kdy se po 1-2 měsíční léčbě již netvoří nové projevy a ložiska se nešupí. V případech, kdy jsou projevy úporné a často se opakují, se doporučuje až do slunečné sezóny 1krát týdně preventivní mytí kůže antimykotickým mycím prostředkem.